وزیر صنعت و معدن و تجارت:

رتبه ۱۲۰ ایران در فضای کسب و کار فاجعه‌آمیز است

محمد شریعتمداری
دنا نما: وزیر صنعت و معدن و تجارت با بیان این که دولت در زمینه فضای کسب و کار اقدامات خوبی انجام داده و اکنون در میان کشورهای جهان در رتبه ۱۲۰ هستیم، گفت: نباید دل خوش کنیم که از رتبه ۱۵۲ به رتبه ۱۲۰ رسیده‌ایم چرا که این رتبه فاجعه آمیز است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنا نما، محمد شریعتمداری ظهر امروز در نشست گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت اظهار کرد: مذاکراتی که بین دولت و بخش خصوصی صورت می‌گیرد در راستای توسعه کشور بسیار موثر و کارساز است.

وی در ادامه با تبریک هفته دولت و یاد و نام و خاطره شهدای دولت گفت: هدف من از آمدن به استان تامین شد و ارتباط مستقیم با بخش غیر دولتی بود که نظرات و مشکلات آن‌ها را شنیدیم.

این مسؤول گفت: دولت دوازدهم با یک برنامه از پیش تعیین شده کار خود را آغاز کرده که در اختیار عمومی قرار گرفته و برای این که هم جهت حرکت کنیم باید این برنامه را مطالعه کنیم که در قالب یک کتاب آمده و در خصوص همکاری دولت با بخش خصوصی هم در آن اشاره شده است.

وی گفت: در حوزه  سیاست داخلی به منشور حقوق شهروندی اشاره شده تا در سرمایه‌گذاری مشارکت کنند و همچنین تداوم تحقق تلاش برای حفظ حقوق مردم ایجاد اشتیاق در بخش خصوصی می‌کند تا مشارکت فعال داشته باشند همچنین توسعه مشارکت سیاسی به مشارکت در سرمایه‌گذاری کمک می‌کند.

وزیر صنعت و معدن و تجارت در ادامه اظهارات خود افزود: در سیاست خارجی اگر تلاش دولت برای جبران مشکلات در دوره تحریم را نداشته باشیم و در موضوع سیاست خارجی و صیانت از برجام برنامه نداشته باشیم و این صیانت وجود نداشته باشد فعالیت‌های اقتصادی با ثبات محقق نمی‌شود.

شریعتمداری در بخش دیگری از اظهارات خود به حوزه‌های پیرامونی هم اشاره کرد و گفت: در استان‌هایی که محرومیت و محدودیت تاریخی دارند باید نگاه بهتر و بیشتری به آن‌ها داشته باشیم و اگر می‌خواهیم دولت توانمند باشد باید کار را از این جا شروع کنیم و سرمایه‌گذار بتواند بدون دغدغه به این استان‌ها ورود پیدا کنند.

وی افزود: در اقتصاد کاهش نرخ تورم را داشتیم و الان به دنبال صفر کردن تورم نباید باشیم که البته افزایش آن در حوزه اقتصاد هم نگرانی به وجود آورده بود.

وزیر صنعت در ادامه با بیان این که دولت در زمینه فضای کسب و کار اقدامات خوبی انجام داده و اکنون در میان کشورهای جهان در  رتبه ۱۲۰ هستیم، اظهار کرد: نباید دل خوش کنیم که از رتبه ۱۵۲ به رتبه ۱۲۰ رسیده‌ایم چرا که این رتبه فاجعه آمیز است.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به لزوم حضور سازمان‌های سرمایه‌گذاری دولتی در استان‌ها اشاره کرد و گفت: لزوم حضور سازمان‌هایی مانند ایدرو و ایمیدرو در استان‌ها به خصوص استان‌های کمتر توسعه یافته برای سرمایه‌گذاری الزامی است.

این مسؤول گفت: برای مثال این دو سازمان سرمایه‌گذاری بعد از سفر من به کهگیلویه و بویراحمد باید به این استان بیایند و با استاندار در زمینه کارهایی که می‌توانند انجام دهند سند امضا کنند.

شریعتمداری در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه ما نمی‌خواهیم رقیب بخش خصوصی شویم تصریح کرد: وقتی بخش خصوصی و تعاون در جاهایی از ما خواستند که حضور نداشته باشیم و نیاز نداشته باشند قطعا و حتما عقب‌نشینی خواهیم کرد.

وی گفت: وزارت صنعت و معدن و تجارت در این دوره در زمینه حیات خلوتی از طریق شرکت‌های دولتی نخواهد داشت و نه من و نه هیچ کدام از همکاران من احتیاجی به یاط خلوت نداریم و می‌خواهیم آن چه را که بخش خصوصی می‌تواند به اهل آن واگذار کنیم و اگر کسی بخواهد زمین بگیرد و از آن زمین رانت‌خواری کند من یکی اجازه این کار را نخواهم داد.

  

نوشته شده توسط مدیریت در جمعه, ۰۳ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۷:۳۹ ب٫ظ

دیدگاه