مدیرکل اوقاف و امورخیریه کهگیلویه و بویراحمد:

موقوفات قدیمی در کهگیلویه و بویراحمد احیا می‌شوند

نورالله جنتی پور

دنا نما: مدیرکل اوقاف و امورخیریه کهگیلویه و بویراحمد گفت: موقوفات قدیمی در استان احیا می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنا نما، حجت الاسلام سید نورالله جنتی پور ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت ” دهه وقف” اظهار داشت: وقف نقش مهمی در فعالیت‌های دینی، اجتماعی و فرهنگی دارد و مردم استان باید بیش از گذشته با کارکردهای آن آشنا شوند.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: دهه وقف امسال متمایز تر از سال‌های قبل است و باید در دهه وقف امسال خدمات و اهمیت و جایگاه آن به طور ملموس تر به مردم معرفی شود.

وی با اشاره به اینکه دهه وقف از ۲۵ آبان تا ۴ آذر ماه است، عنوان کرد: ۲۵ آبان به نام ” روز وقف، رسانه و بسیج مردمی” نامگذاری شده است.

جنتی پور افزود: رسانه‌ها می‌توانند برای ترویج فرهنگ وقف و بیان جایگاه آن نقش زیادی ایفا کنند و این اقدام رسانه‌ها موجب می‌شود مردم به وقف گرایش بیشتری پیدا کنند.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه کهگیلویه و بویراحمد از برگزاری همایش وقف و رسانه در استان خبر داد و گفت: در این روز از خبرنگاران  فعال در عرصه وقف تجلیل می‌شود.

جنتی پور با اشاره به اینکه ۱۳٫۵ تن سیب از تولیدات استان در پیاده‌روی اربعین بین زوار توزیع شد، بیان کرد: اداره اوقاف استان برای خدمات دهی در شلمچه از هیچ تلاشی دریغ نکرد.

جنتی با بیان اینکه دومین روز ار دهه وقف به نام” سنت نبوی و سیره اهل بیت” نامگذاری شده است، ابراز کرد: انتظار می‌رود که مردم استان موقوفاتی برای ترویج فرهنگ اهل بیت ایجاد کنند.

وی بیان کرد: ایجاد این موقوفات به مدیریت نذورات کمک می‌کند و کمک‌های مردمی بهتر به دست زائران می‌رسد.

جنتی پور اظهار داشت: ۲۷ آبان ماه سومین روز دهه وقف به نام “وقف و ترویج فرهنگ قرآنی” نامگذاری شده است متاسفانه موقوفه‌ای در این زمینه در استان نداریم و باید گسترش یابد.

وی ابراز کرد: چهارمین روز از دهه وقف به نام “وقف بقاع متبرکه و زیارت “نامگذاری شده است، عنوان کرد: فعالیت‌هایی در استان در زمینه ساخت و ساز و عمران و آبادانی بقاع متبرکه آغاز شده است که می‌توان از محل درآمد موقوفات مبالغی برای اعزام مشتاقان زیارت به مشهد و عتبات عالیات تامین کرد.

جنتی پور گفت: پنجمین روز وقف به نام ” وقف خانواده و سبک زندگی اسلامی” نامگذاری شده است و از محل موقوفات می‌توان برای رفع مشکلات خانواده استفاده کرد.

وی با بیان اینکه ششمین روز دهه وقف به نام ” وقف علم و فناوری” نامگذاری شده است، افزود: هفتمین روز دهه وقف نیز به نام ” وقف اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال “نامگذاری شده است.

جنتی پور خاطرنشان کرد: در راستای تحقق این شعار مهم اقداماتی در اوقاف استان از جمله احیای موقوفه ۶ هکتاری و ساخت مجتمع فرهنگی انجام شده است و با بهره‌برداری از این پروژه‌ها یک هزار شغل در استان ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه  ۸ روز از دهه وقف به نام ” وقف علما و حوزه‌های علمیه” نامگذاری شده است، گفت: علما و روحانیون باید تلاش بیشتری در راستای ترویج فرهنگ وقف داشته باشند چرا که در سطح کشور بسیاری از حوزه‌های علمیه با درآمد موقوقات اداره می‌شوند.

جنتی پور با بیان اینکه سوم آذرماه به نام ” وقف محیط زیست و سلامت” نامگذاری شده است، افزود: آخرین روز دهه وقف نیز به نام ” وقف و اجرای امینانه نیت واقفان” نامگذاری شده است.

وی با تاکید بر اینکه نباید نیت واقف تغییر کند و باید به آن عمل شود، تصریح کرد: وقف دارای مسائل شرعی و قانونی است و باید مردم آگاهی‌های خود را در مورد آن افزایش دهند.

جنتی پور مهم‌ترین برنامه‌های اوقاف استان در دهه وقف را برپایی نمایشگاه “همه واقف باشیم” در بقاع متبرکه، تور گردشگردی خبرنگاران در بقاع و  برگزاری همایش وقف و رسانه‌ها در استان برشمرد.
وی با اشاره به وجود شائبه‌هایی در خصوص هزینه کرد پول موقوفات، گفت: پول موقوفات در جهت نیت واقف هزینه می‌شود که  حدود  ۴۰ درصد آن صرف هزینه عمرانی بقاع، ۳۰ درصد  صرف هزینه مدیریت، ۲۰ درصد صرف هزینه کارهای فرهنگی در بقاع و ۱۰ درصد باقی مانده نیز برای اقدامات فرهنگی استان به حساب خزانه واریز می‌شود.

جنتی پور با اشاره به اینکه ۲۳ موقوفه منفعتی در استان وجود دارد، اظهار داشت: موقوفاتی از جمله سرگچینه که  باید درآمد حاصل از آن برای آیین عزاداری امام حسین(ع) هزینه می‌شد مغفول مانده است و پس از اتمام دهه وقف تیم بازرسی از تهران برای احیای این موقوفات به استان اعزام می‌شود.

  

نوشته شده توسط مدیریت در چهارشنبه, ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۵:۰۴ ب٫ظ

دیدگاه