“دلی رچ” مارگون نماد محرومیت/ چه کسی پاسخگو است

دلی رچ

دنانما/ اسماء وفابین: بخش مارگون با وجود اینکه خدمات خوبی به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی به آن ارائه شده اما همچنان از محرومیت‌های تاریخی بزرگی رنج می‌برد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنانما؛ هفته گذشته آیت‌الله سید شرف‌الدین ملک‌حسینی نماینده ولی‌فقیه در کهگیلویه و بویراحمد به مانند برنامه‌های گذشته خود از بخش مارگون با همراهی جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی بازدید کردند.

اجرای چنین برنامه‌هایی توسط نماینده ولی‌فقیه در کهگیلویه و بویراحمد خود موجب دلگرمی مردم این دیار می‌شود.

آیت‌الله ملک‌حسینی در بازدیدهای خود در روستاهای محروم بخش مارگون تاکید کردند که قولی سرسری و خلاف واقع به مردم داده نشود و در فرصتی مناسب مشکلات مناطق بررسی و نسبت به رفع آن‌ها بر اساس اولویت‌ها اقدام شود.

با وجود اینکه سفرهای زیادی در مناطق محروم رفته بودم اما دیدن بخش مارگون برایم خالی از لطف نبود آن هم با فردی که نه برای تبلیغات سیاسی بلکه برای بررسی مشکلات مناطق محروم رفته بود برایم جالب و مهم بود.

در اولین بازدید به روستای جوبریز رفتیم وضعیت بسیار عادی بود و عمده مشکلات این منطقه کمبود آب شرب سالم، نبود امکانات ورزشی برای جوانان و نبود مسجد و حسینیه بود با پاسخگویی مدیران مربوطه مردم امیدوار شدند که مشکلاتشان برطرف می‌شود.

دومین مقصد ما در مارگون روستای زیبای شهنیز بود که به مانند منطقه جوبریز مشکلات خود را بیان کردند و مسئولان در محضر آیت‌الله ملک‌حسینی پاسخگو بودند.

سفر طولانی شد چرا که مردم در طول مسیر درد و دل‌های زیادی با نماینده ولی‌فقیه در استان داشتند از بیان مشکلات خود گرفته تا رساندن سلام مردم عشایرزاده این خطه از سرزمین به رهبر معظم انقلاب اسلامی.

آخرین بازدید ما بسیار متفاوت بود با وجود اینکه خورشید غروب کرده بود و به اذان مغرب چیزی باقی نمانده بود مسیر را کج کردیم و به سمت منطقه دلی‌رچ بخش مارگون رفتیم تا از نزدیک درد و دل‌های آن‌ها و مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند را ببینیم.

مسیر ناهموار و سختی در پیش‌رو داشتیم از جاده‌های کوهستانی گرفته تا عدم آسفالت جاده ارتباطی آن، وضعیت نگران‌کننده‌ای را به عینه دیدم به گونه‌ای که با مشکل خود را به روستای مرکزی رساندیم.

قریب به ۱۷ کیلومتر جاده ارتباطی منطقه دلی‌رچ فاقد آسفالت بود و ناهمواری آن دل هر فردی را به درد می‌آورد که چرا نباید مردم مومن و خداجوی این منطقه با گذشت چندین سال از پیروزی انقلاب اسلامی این چنین وضعیتی داشته باشند.

وقتی به روستای دلی‌رچ مرکزی رسیدیم مورد استقبال خوب مردم خونگرم این منطقه واقع شدیم و بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء مشکلات منطقه توسط نماینده مردم بیان شد.

از مشکلات منطقه که به عینه دیدیم نبود جاده ارتباطی مناسب، خسارات وارده سیل به مردم و عدم آنتن‌دهی و آب شرب بود که مسئولان مربوطه در این بین پاسخ دادند.

چندین پاره روستا در مسیر بودند که به همدیگر متصل بودند و جمعیت زیادی در آنجا سکونت داشتند.

وقتی که مدیر راه و شهرسازی بویراحمد به پشت تریبون رفت و گفت: ۱۷ کیلومتر روستای دلی‌رچ که چندین روستا را به هم متصل می‌کند بعد از انقلاب اسلامی خدمات خوبی ارائه شده که در سال جاری برای این منطقه ۲۰۰ میلیون تومان برای جاده ارتباطی آن پیش‌بینی شده است.

همه مدیران در حوزه کاری خود صحبت کردند و قول‌های مساعدت و همکاری دادند.

آنچه که به عینه در بازدید به منطقه دلی‌رچ بخش مارگون دیدم ناهمواری جاده ارتباطی این منطقه بود که با وجود خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی اگر سالیان متمادی کار شود باز هم جای کار دارد.

جاده ارتباطی دلی‌رچ که نامناسب بوده و باعث بروز خسارات جانی و مالی زیاد برای مردم آن دیار شده و همواره این زخم کهنه‌ را بر دل خود دارند چرا که سنگینی آن را بر دل پیرزنی که بدرقه‌مان کرد دیدم و با خونگرمی تمام خواست تا شب را در آنجا بمانیم چرا که جاده ناهموار بود و هزار اتفاق.

از دلی‌رچ بسیار شنیده بودم از مردمش گرفته تا باغات گردوی آن اما وقتی جاده را در شب مهتابی این منطقه بکر در پایین دره‌ای دیدم بسیار متعجب شدم که مسئولان ما طی چندین سال چکار کردند، همه مدیران مسئولند، نماینده مردم در ادوار گذشته و تا امروز مسئولند و باید پاسخگوی این مردم باشند.

مسیر چنان ناهموار و خطرناک بود که بسیاری از مدیران اغراق کردند که فکر نمی‌کردیم که دلی‌رچ اینچنین باقی مانده باشد.

اینکه مدیران ما و نمایندگان مردم در مجلس طی چندین سال گذشته چکار کردند مهم است و باید در محضر خدای خود و مردم پاسخگو باشند که چرا باید چنین جاده‌هایی باشد که شخص مدیران با دلهره به این منطقه وارد شوند وای به حال مردم با چنین مسیرهایی.

با سفر آیت‌الله ملک‌حسینی به بخش مارگون آن هم در محروم‌ترین نقطه‌ای که شاید کمتر مسئولی به آنجا رفته باشد و تنها اسم آن روستا را بر روی برگه‌ها و نامه‌نگاری‌ها دیده بودند نور امید در دل مردم خونگرم و ولایی این خطه از سرزمین روشن شد و امیدوار به پیگیری نماینده ولی‌فقیه هستند تا آن‌ها را از این رنج تاریخی و کهنه نجات دهد.

در پایان از زبان مردم روستا سخن می‌گویم که از حضور آیت‌الله ملک‌حسینی بسیار خوشحال و خرسند شدند و به مدیرانی که تاکنون چشمشان به جاده ناهموار و رعب‌برانگیز دلی‌رچ نیفتاده بود باید گفت که آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا….!!!!

نوشته شده توسط مدیریت در سه شنبه, ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۸:۰۹ ق٫ظ

دیدگاه