زمینه اشتغال ۴۸۰۰ نفر با اجرای طرح یارانه دستمزد ایجاد می شود

دنا نما: معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح یارانه دستمزد یکی از برنامه ها و سیاست های دولت در حوزه اشتغال در شرایط کنونی است و با اجرای این طرح زمینه اشتغال چهار هزار و ۸۰۰ نفر در این استان ایجاد خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنا نما، جعفرگوهرگانی روز سه شنبه در نشست تخصصی شورای اشتغال کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: تمامی نهادها و سازمان‌های دولتی استان، بانک‌های عامل، اتاق تعاون، اتاق بازرگانی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، نظام مهندسی‌های کشاورزی، ساختمان و معدن، سمن‌ها نسبت به اطلاع‌رسانی به کارفرمایان و شرکت‌های طرف قرارداد خود در خصوص به کارگیری فارغ التحصیلان واجد شرایط از طریق طرح یارانه حقوق و دستمزد اقدام کنند.
وی افزود: انتظار می‌رود که تمامی نهادهای مذکور در خصوص این طرح توسط رسانه‌ها به خصوص صدا و سیما اطلاع‌رسانی مستمر در دستور کار خود قرار دهند تا زمینه جذب نیرو از این طریق فراهم شود.
گوهرگانی بیان کرد: در صورتی که کارفرمایان، فارغ التحصیلان دانشگاهی را به کار گیرند (فارغ التحصیلان شغل اولی) معادل ۴۰ درصد از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار فرد جدید استخدام به مدت ۱۲ ماه توسط اداره تعاون پرداخت می‌شود و علاوه براین در صورتی که کارفرمایان فارغ التحصبلان دانشگاهی را استخدام کنند می‌توانند به مدت ۲ سال از مزایای طرح مشوق‌های بیمه‌ای برخوردار شوند به عبارتی حق بیمه سهم کارفرمایی نیروی کار جدید توسط دولت پرداخت می‌شود.
وی عنوان کرد: یکی از مشکلات پیش رو در زمینه طرح کارورزی این است که تاکنون سازمان تامین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد نسبت به اجرای طرح مشوق‌های بیمه‌ای کارفرمایان در این حوزه اقدامی انجام نداده این در حالی است که کارفرمایانی که نسبت به جذب کارورزانی که دوره کارورزی خود را به پایان رسانده‌اند اقدام کنند به مدت حداکثر ۲ سال از مشوق های بیمه ای سهم کارفرمایی برخوردار خواهند شد.
معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: نیاز است در این خصوص اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد در نشستی با سازمان تامین اجتماعی استان ظرف یک هفته این موضوع را از طریق وزارت خانه های متبوع تعیین تکلیف کنند.
وی ابراز داشت: در خصوص پرداخت تسهیلات تا سقف ۳۰ درصد متمم برای طرح های اشتغالی که نیاز به تسهیلات دارند با توجه به نامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سه بانک استان و موسسه کارآفرینی امید بر اساس مصوبه کمیته فنی اشتغال استان ملزم به پرداخت این مبلغ هستند.
گوهرگانی افزود: پایش دوباره طرح های اشتغال که در بانک های کهگیلویه و بویراحمد باقی مانده اند باید ظرف ۱۰ روز آینده توسط دستگاه های اجرایی و حمایتی با همکاری بانک ها تعیین تکلیف شوند تا آن هایی که واجد شرایط هستند پرداخت و مابقی از مدار خارج شوند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: طرح یارانه دستمزد یکی از برنامه ها، راهکار و سیاست های دولت در حوزه اشتغال در شرایط کنونی اقتصادی است و این طرح اکنون در کشور در حال اجراست.
پروانه نیک مرام ابراز داشت: هم اینک مبلغ ۱۲۸ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این طرح به کهگیلویه و بویراحمد ابلاغ شده است.
نیک مرام افزود: کهگیلویه و بویراحمد برای اجرای طرح یارانه حقوق و دستمزد، به عنوان یکی از استان های پایلوت انتخاب شده و هم اینک این طرح در دست اجراست.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح کاهش هزینه های نیروی کار برای کارفرمایان، ایجاد انگیزه و تشویق کارفرمایان برای بکار گیری نیروی کار جدید و افرایش فرصت شغلی است.
وی ابراز داشت: هم اینک ۶۴۸ واحد در زمینه کارورزی در این استان فعال و مشارکت دارند و هم اینک با حدود ۴۵۰ کارورز انعقاد قرارداد انجام شده است.
نیک مرام بیان کرد: پس از دوره کارورزی با درخواست کارفرما مراحل جذب نیروهای فارغ‌التحصیل به مدت ۹ ماه بدون هزینه در مراکز بخش خصوصی فراهم خواهد شد.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: کارفرمایانی که نسبت به جذب کارورزانی که دوره کارورزی خود را به پایان رسانده اند اقدام کنند به مدت حداکثر ۲ سال از مشوق های بیمه ای سهم کارفرمایی برخوردار خواهند شد این در حالی است که تاکنون هیچ اقدامی از سوی سازمان تامین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص انجام نشده است.
وی ابراز داشت: امسال سهمیه تعداد افراد در طرح کارورزی بیشتر از سال گذشته شده است.
نیک مرام عنوان کرد: از لحاظ مالی، ۲۵ میلیارد ریال با اشتغال یک هزار و ۵۰۰ تفر به طرح کارورزی در کهگیلویه و بویراحمد اختصاص یافته است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: مشوق های بیمه ای سهم کارفرمایی امسال پیش بینی ۳۵۰۰ نفر به میزان بیش از ۴۸ میلیارد ریال است.

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.