کسب مدال طلای جشنواره جهانی اختراعات آمریکا توسط جوان کهگیلویه و بویراحمدی

قاسم فکوری‌ زاد

 دنا نما: جوانی از استان کهگیلویه و بویراحمدفاتح مدال طلا و دیپلم افتخار بزرگترین و برترین جشنواره جهانی اختراعات در «سیلیکون ولی» آمریکا شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دنا نما، قاسم فکوری زاد، نخبه‌ جوان استان کهگیلویه و بویراحمد، دارای اختراع و طرح تحقیقاتی در حوزه سلامت و بهداشت دارد و خواستار حمایت مادی و معنوی مسئولان است.

قاسم فکوری‌زاد نخبه‌ جوان و متولد سال ۱۳۷۰، دارای مدرک کارشناسی علوم آزمایشگاهی از دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و کارشناسی ارشد هماتولوژی و بانک خون دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

وی از سال ۱۳۹۴ فعالیت‌های پژوهشی، تحقیقاتی و اختراعی خود را به‌ صورت جدی آغاز کرده و در این مسیر ضمن ارائه‌ مقالات متعدد پژوهشی، در کنگره‌های کشوری و بین‌المللی و انجام فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و اجرایی مختلف دانشگاهی و کشوری توانسته ضمن ثبت اختراعات مختلف در کشور، با شرکت در مجامع علمی جهانی مختلف، افتخاراتی را کسب کند.

فکوری زاد در اوایل تیرماه سال جاری به همراه تیم اختراعی (عباس بشیر زاده، سید حمید سادات) توانسته با ارائه‌ اختراعی تحت عنوان «کفش طبی هوشمند برای پیشگیری از زخم پای بیماران دیابتی» در معتبرترین و برترین جشنواره جهانی اختراعات آمریکا (silicon-valley) با حضور بیش از ۴۰۰ مخترع از ۳۰ کشور دنیا، مدال طلا و دیپلم افتخار این رویداد مهم جهانی را برای جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورد.

کسب مدال طلا و دیپلم افتخار جشنواره جهانی اختراعات سیلیکون ولی آمریکا، مدال نقره و دیپلم افتخار از جشنواره‌های جهانی اختراعات کشورهای سوئیس، چین و کویت، مدال طلا و دیپلم افتخار از جشنواره جهانی اختراعات کشور صربستان و … برخی از  مهم‌ترین افتخارات علمی جهانی این نخبه های جوان علمی است.

به منظور آشنایی بیشتر با اختراعات این نخبه استان گفت‌وگویی با وی ترتیب داده‌ایم؛

هدف و انگیزه اختراع کفش طبی هوشمند برای دیابتی‌ها چه بود؟

 متاسفانه با توجه به رشد فزاینده ‌ تعداد افراد دیابتی و هزینه ‌های بالای درمانی برای این افراد و عدم توجه جدی به بحث پیش گیری در موضوع زخم پای بیماران دیابتی، بر آن شدیم با کاربرد فناوری‌‌های نوین در حوزه پزشکی طرحی را کار کنیم که با صرف هزینه‌ ای کمتر و نقش پیشگیرانه‌ ای که ما مدنظر داشتیم از یک‌سال پیش کارهای تحقیقاتی آن ‌را شروع کردیم که اولین اقدام به ثبت اختراع داخلی آن بود تا در نتیجه تولید این محصول ارزشمند بتوانیم زندگی توأم با آسایش و راحتی بیشتر و رنج و درد کمتری را برای این عزیزان به ارمغان بیاوریم.

جشنواره‌هایی که گروه شما در آن شرکت داشتند؟

اعضای تیم اختراعی ما سابقه حضور در جشنواره‌های مختلف را داشته و از مدت ها قبل با جشنواره‌ها آشنایی کافی را داشتند. درباره جشنواره «سیلیکون ولی» نیز با توجه به اینکه این جشنواره به‌دلیل منطقه‌ی برگزاری آن و تعداد مخترعان شرکت‌کننده و همچنین تعداد سازمان‌­ها، مراکز علمی، پژوهشی و نهادهای بین ‌المللی حمایت‌کننده جزو برترین و بزرگترین رویدادهای علمی دنیا در عرصه نوآوری و اختراعات محسوب می‌شود، طبیعتاً جزو اولویت‌های ما برای شرکت و حضور محسوب می‌شد.

پیش از این هم اگر اختراعی داشتید توضیح دهید؟

افراد تیم ما تقریبا در اکثر حوزه‌ ها و فیلدهای پزشکی اختراعات مختلفی از جمله طراحی ارگونومیک صندلی و محافظ سیستم نخاعی بدن در سوانح، ابزار پزشکی تعیین محل انسزیون در جراحی‌های نخاعی و عمل دیسک، عصای طبی ویژه سالمندان و بیماران ترومای پا و نخاعی با قابلیت ذخیره انرژی، کیت ‌های اندازه ‌گیری  ۲۵-OH-VitD3 به روش HPLC و کیت استخراج پلازمید را در کارنامه خود داشته اند. همچنین ایده ‌های اولیه ‌ی زیادی در حوزه ‌ تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی با قابلیت پتنت شدن در داخل و خارج از کشور را داریم که در صورت حمایت مسئولان استانی و کشوری و سرمایه‌گذاران می ‌توانیم علاوه بر پتنت کردن این ایده ها، آنها را به مرحله ‌ی تولید انبوه برسانیم.

آینده ‌ این اختراع را چگونه پیش‌بینی می­‌کنید؟ آیا اقداماتی برای تولید انبوه انجام شده است؟

با توجه به اینکه این اختراع هم قابلیت ثبت بین‌ المللی و هم قابلیت تجاری ‌سازی را دارد، ما در مرحله‌ ی اول می ‌خواهیم این اختراع را در صورت کسب حمایت ‌های لازم ثبت بین المللی کرده و در کنار آن کار تجاری ‌سازی آن را شروع کنیم تا با تولید انبوه این محصول دانش بنیان بتوانیم کمی از دردها و رنج‌ های بیماران دیابتی را بکاهیم و هزینه ‌های درمانی آنها را نیز کاهش دهیم.

نحوه عملکرد کفش طبی برای بیماران دیابتی را توضیح دهید؟

اختراع ما به صورت کفی طبی هوشمند با قابلیت مانیتورینگ روزانه و لحظه‌­ای وضعیت پا از لحاظ میزان فشار و دما است که در صورت قرارگیری پا در وضعیت‌های نامناسب، با اعلام این وضعیت به شخص و اصلاح موقعیت از جانب بیمار، باعث تنظیم فشار و دمای پا «دو فاکتور اصلی در ایجاد زخم پای دیابتی» می‌شود و در نتیجه از ایجاد زخم و به تبع آن قطع عضو جلوگیری می کند.

چه انتظاری از مسئولان برای حمایت از تولید اختراع خود دارید؟

ایجاد کانال‌های حمایتی به‌ویژه در زمینه حمایت مالی با ردیف بودجه‌ای مشخص و شفاف برای حمایت از ایده ‌های نوآورانه دانشجویی به‌طور شفاف، استفاده از دانشجویان نوآور و مخترع دانشگاه از مراکز تحقیقاتی، حذف بروکراسی ‌های زاید اداری در مسیر حمایت از دانشجویان مخترع، حمایت ویژه و همه جانبه از اخذ پتنت‌های بین‌المللی و داخلی از طرح‌های برگزیده در جشنواره‌های بین المللی، تشکیل کمیته ویژه حمایت از دانشجویان مخترع و نوآور، ارتباط دادن و اتصال دانشجویان مخترع دانشگاه به سرمایه‌ گذاران بزرگ کشوری و بین‌ المللی برای تجاری ‌سازی اختراعات آنها و تخصیص امتیاز علمی به برگزیدگان جشنواره‌های معتبر بین‌المللی اختراعات ازطرف بنیادملی نخبگان.

حرف آخر؟

با توجه به خروجی نهایی کار ما که می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر اقتصاد کشور داشته باشد و در تحقق اقتصاد مقاومتی و مبتنی بر دانش سودمند واقع شود و همچنین با تجاری­‌سازی و کسب پتنت داخلی و بین‌المللی ایده­‌ها و اختراعاتی که در دست داریم و به تبع فروش آنها در سطح بین­‌المللی در کنار ارز آوری به کشور، می‌توان موجبات ارتقای رتبه­‌ جمهوری اسلامی ایران در شاخص جهانی نوآوری(GII) را فراهم آورد.

از مسئولان عزیز استانی و کشوری وسرمایه‌گذاران خواستاریم با حمایت مادی و معنوی از تیم ما، زمینه خلق حماسه­ ماندگار در جهت تبدیل کشورمان به یکی از قطب‌‌های نوآوری دنیا را توسط فرزندان این مرز و بوم فراهم سازند.

نوشته شده توسط مدیریت در سه شنبه, ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰:۰۴ ق٫ظ

دیدگاه